Füstmentes Nap
Az emberek rengeteg okból szokhatnak rá a dohányzásra. Van, aki csak a társaság miatt, vannak, akik ezt divatosnak érzik és vannak, akik csak úgy. Mert miért ne?
Azért, mert…
... terhességnél a magzat egészségét súlyosan károsítja.
… a környezetünkben élők egészségét is károsítja, passzív dohányzásra kényszerülnek a gyermekek, állatok is.
... kellemetlen szagú lesz leheletünk, fogaink, körmeink, bőrünk elszíneződik, idő előtt öregedik meg.
... tüdőnket súlyos mértékben károsítja, a tüdőrák kialakulása 20-30%-kal növekszik.
... a különböző szív- és érbetegségek kialakulását akár 15%-kal is elősegíti.
Tények:
- A passzív dohányosoknak sokkal károsabb az egészségükre a dohányzás, mint magának a dohányzónak.
- Egy füstös légtérben tartózkodni rosszabb, mint egy forgalmas belvárosi út mellett sétálni.
- A passzív dohányzás nem ártalmatlan!
- Kétórányi füstös levegőben tartózkodás egyenlő azzal, mintha 4 szál cigarettát szívott volna el.
Mindent a dohányzásról
A dohány nikotint, kátrányt, szénmonoxidot tartalmaz. Az égési zóna (ahol meggyújtják a cigarettát) 1000°C-os. 1 szál 2 liter füstöt termel. 50% nikotin kerül a füstbe, a többi pedig felszívódik szervezetünkben. Ha csak naponta 20 szál cigarettát nézünk, az már a halálos adag fele. Azért nem annyira veszélyes rövidtávon a dohányzóra, mert szervezete hozzá van szokva a nagy mennyiségű káros anyaghoz, viszont leszokásnál emiatt alakul ki az elvonási tünet. Azonban maradandó dolgokat érhetünk el vele, mivel 10 év múlva a cigaretta letételével fogjuk elérni, hogy a rák kialakulásának kockázata a felére csökkenjen...
Minden a passzív dohányzásról
Passzív dohányosok azok, akik olyan helyen tartózkodnak, ahol dohányoznak, azonban ők nem szívnak cigarettát. Ez sokkal jobban károsítja az ő egészségüket, mint azoknak, akik valóban dohányoznak, mivel a cigarettában van füstszűrő. Ez nem csak a felnőtt emberekre vonatkozik. A gyermekekre, állatokra ez szintén veszélyt jelenthet. Náluk is sokkal nagyobb lesz a szív- és érmegbetegedések, illetve a tüdőrák kockázata. A fogukat, bőrüket, körmeiket ugyanúgy roncsolja. Az állatoknál is nagyobb lesz a daganatos betegségek miatt a korai elhalálozás. Az újszülötteknél, csecsemőknél nagyobb a kockázat a maradandó megbetegedésekre, agykárosodásra, az elhalálozásra.
A leszokás
A legjobb dolog az, hogyha rá sem szokunk a dohányzásra, azonban van, hogy ez már késő. Rengeteg ember megpróbál egyik napról a másikra leszokni róla, de ez szinte lehetetlen. Eleinte csak 1-2 szállal szívjunk kevesebbet, mint szoktunk. A mennyiséget 1-2 hetente csökkentjük. Így lassan, de biztosan le lehet szokni a dohányzásról. Emellé pedig hatalmas akaraterő kell, tudnunk kell mindvégig, hogy miért tesszük, kell, hogy cél lebegjen a szemünk előtt.
Amiért megéri...
- megszűnik a dohányzás okozta köhögés
- az ízeket, szagokat jobban érezzük
- bőrünk lassabban öregedik, fogaink, körmeink nem színeződnek el
- jobban teljesítünk mindenben
- rengeteg pénzt megtakarítunk
- csökken a megbetegedések kialakulásának kockázata
- környezetünk, gyermekeink, állataink egészségét megóvjuk
Összegezve megéri letenni a dohányt, illetve rá sem szokni, mivel a környezetünket és elsősorban saját magunkat rengeteg káros, maradandó dologtól óvhatjuk meg.
szerző: Lunes Martes
|