VÉDJEGYOLTALOM
A Magyar Szabadalmi Hivatal oldalán érthető leírást találhatsz a védjegyoltalom fogalmáról és lényegéről: http://www.mszh.hu/vedjegy
Az 1997. évi XI. törvényt a védjegyek és a földrajzi árujelzők oltalmáról itt olvashatjátok:
Mit jelent a védjegyoltalom?
A védjegyoltalom a termék azonosítására és megkülönböztetésére, valamint a szellemi tulajdon védelmére szolgáló jelzés, jogi oltalom. Mit jelent ez? Ha kitalálsz valami újat, levédheted, hogy mások ne használhassák fel.
Kinek ajánlott a védjegyoltalom?
A védjegyoltalom ajánlott azoknak, akik szeretnék megóvni a szellemi termékeiket, pl. egy ötletet, egy cégnevet, egy logót az utánzóktól. A védjegyoltalom megvásárlásával a termékedet más nem használhatja fel, ugyanakkor a védjegy használatára engedélyt adhatsz licensz formájában.
Mire lehet védjegyoltalmat szerezni?
A védjegy lehet…
a.) szó vagy szóösszetétel (pl. személynév, szlogen, cégnév, stb.)
b.) betű, szám
c.) kép, ábra (pl. logó, fejléc)
d.) sík vagy térbeli alakzat (pl. egy palack formája)
e.) szín, színösszetétel, fényjel, hologram (pl. egy cég reklámszínei)
f.) hang
g.) a fenti pontok kombinációja
… ha a védjegy megkülönböztetésre alkalmas és grafikailag ábrázolható.
Pl: nem kaphatsz védjegyoltalmat a „paradicsom” szóra, mert ez nem alkalmas a terméked megkülönböztetésére, hiszen általánosan használt kifejezés.
Pl. nem kaphatsz védjegyoltalmat a „Danon” szóra, mert ez összetéveszthető a Danone védjegyével.
Ki szerezhet védjegyoltalmat?
Bárki, akinek van rá pénze.
Mire jogosít fel a védjegyoltalom?
Ha védjeggyel rendelkezel, pl. levédetted a logódat, akkor azt a logót kizárólag te használhatod, senki más. Lehetőséged van licensz formájában engedélyt adni másoknak a használatra, ezt alkalmazzák pl. szoftverek esetében is. A védjegy – mint a neve is jelzi – véd.
Hogyan lehet védjegyet szerezni?
A Magyar Szabadalmi Hivatal oldalán található formanyomtatványok kitöltésével, és ezek benyújtásával (http://www.mszh.hu/letolt/) elindítható a lajstromozási procedúra. A bejelentés díja jelenleg 74 500.- Ft.
Mennyi időre szól a védjegyoltalom?
10 évre vásárolhatsz védjegyoltalmat, amit a 10 év letelte után meghosszabbíthatsz.
Mi a teendő, ha valaki felhasználja a bejegyzett védjegyemet?
Ha valaki mégis felhasználná a védjegyoltalom alatt álló termékedet, pl. a logódat, akkor védjegybitorlás címén peres eljárást indíthatsz ellene.
Honnan tudjam, hogy milyen védjegyeket jegyeztek már be?
A jelenleg érvényes „védjegyzéket” a PIPACS (Publikus IParjogvédelmi Adatabázis CSalád) oldalán találod:
Itt rákereshetsz bármire, és a találati listán látni fogod, hogy ki jegyezte be, mikor, meddig érvényes az oltalom, stb.
Ha bejegyeztek egy védjegyet, akkor én felhasználhatom?
Nem, hiszen pont ez a védjegy lényege. Ha felhasználod más védjegyoltalom alatt álló termékét, pl. egy logót, és a végjegy jogosultja peres eljárást indít ellened, akkor végül súlyos büntetésben részesülhetsz.
Ha egy szó védjegyoltalom alatt áll, akkor le se írhatom?
Leírhatod akkor, ha nem saját tevékenységedet vagy termékedet szeretnéd vele reklámozni, hanem pl. véleményezed a terméket: A Danone kefír finom.
Ezzel szemben nem írhatod rá a fejlécedre, hogy Danone.
Akkor egyáltalán ne használjam más munkáját?
Lehetőleg ne, ugyanis aki bajba kerülhet emiatt, az egyedül te vagy.
|
énis eggyetértek ezzel!! :)
„ egyetértek...nagyon is.
„Ezt már olvastam más oldalon, de nem hinném, hogy igaz lett volna-aki írta, hogy levédette az odalát. Főleg úgy -pl. hogy a fejléc részeit általában mindenki(tisztelet a kivételnek) a deviantartról szedi- és az már nem az ő munkája, akkor meg ő járja meg. Egyébként is, ha tényleg nem egyedi, és nem saját maga csinál mindent, akkor is ő bukta. No meg a pénz, nem hinném, hogy a G-Portálosok közül sokaknak lenne pénze erre”