Biztonságos a jelszavad?
Ha van portálunk, az egyik legfontosabb dolog, amit szem előtt kell tartanunk, az a biztonságos jelszó használata, hisz nem szeretnénk, ha a munkánk pillanatok alatt eltűnne az éterből.
Tudod, milyen a biztonságos jelszó? Biztos vagy benne, hogy biztonságos adatokat használsz?
A "FELTÖRÉSEK"
Biztos összefutottál már olyan oldal bezárással, aminek az oka a portál "feltörése" volt. Fontos tudnotok róla, hogy G-Portálos oldalak esetében valódi feltörésről nem beszélhetünk, egy x éve működő webes rendszert kizárólag olyasvalaki képes feltörni, aki kiemelkedő informatikai tudással rendelkezik, tehát nem gyerek, és több, mint profi. Sok gyerek imád azzal dicsekedni, hogy feltört egy oldalt, de a valóságban nem feltörésről van szó, hanem inkább nyomozásról, csalásról, kihasználásról, kijátszásról, amire gyakorlatilag bárki képes egy kis rosszindulattal.
Legrosszabb esetben az ilyen embereknek még a nyomozásra sem kell sok időt szánniuk, ugyanis van, hogy valaki annyira elővigyázatlan, hogy olyan adatokat ad meg, ami kisebb gondolkozás nélkül is kitalálható. Ilyen például, mikor a felhasználónév megegyezik a jelszóval (az sem valami nagy nehezítés, ha ez a jelszó meg van toldva egy születési évszámmal), de arra is volt már példa, amikor a portálcím, a felhasználónév és a jelszó IS megegyezik.
AZ ÁLFELTÖRÉSEK
Ezektől félni nem kell, de érdemes pár szót ejteni róluk. Nem minden "feltörés" valóban "feltörés", azaz nem mindig arról van szó, amit a portáltulajdonos el akar hitetni velünk. Előfordult már, hogy egy szerkesztő olyan cikkel búcsúzott, amiben az állítólagos feltörést, a portál tartalmának elvesztését részletezte, majd egy kedves látogató segítséget kért tőlünk, s kiderült, hogy a portál minden egyes tartalma megtalálható az oldalon. Mire jó ez? Valószínűleg könnyebb ilyen indokkal bezárni egy lapot, vagy egyszerűen figyelemre vágyik az illető. A lényeg: nem minden rémhír valódi rémhír.
MEGELŐZÉS
Ha betartod az alábbi pontokat, nem fogja senki feltörni az oldalt:
Biztonságos jelszó:
-
Regisztráció során a felhasználóneved lehetőleg ne egyezzen a portálod címével!
-
A jelszó soha ne egyezzen vagy hasonlítson a felhasználónévre vagy a portálod címére és témájára!
-
A portálodhoz tartozó e-mail postafiók jelszava soha ne legyen azonos a portálod jelszavával.
-
A jelszó ne a neved, születési dátumod, kutyád neve, kedvenc együttesed stb. legyen, tehát ne olyan szó, amire bármelyik ismerősöd rájöhet!
-
A biztonságos jelszó legalább 8 karakteres, nem értelmes szó, ami számot, kis- és nagybetűt egyaránt tartalmaz.
-
A portál jelszavát érdemes 1-2 havonta megváltoztatni.
Amire még figyelj:
-
Ügyelj arra, hogy ha a portálod szerkesztésére használt számítógéphez más is hozzáférhet, akkor soha ne jegyeztesd meg a géppel a jelszavadat.
-
Ha valami miatt fel kell állnod a gép elől, mindig kattints a portálod "Kijelentkezés" gombjára.
-
A portálodhoz tartozó e-mail postafiókot csak te használd.
-
Senkinek se add ki a belépési adataidat!
-
Ezenkívül érdemes létrehozni biztonsági mentést is a portálon.
NOS, BIZTONSÁGOS A JELSZAVAD?
Az első jelszavaim nekem sem voltak igazán biztonságok, a kedvenc állat neve a születési dátummal kombinálva volt egy ideig a jelszavam, arról nem beszélve, hogy szinte mindenhol ugyanazt az egy jelszót használtam. Kezdő netezők rendszerint belefutnak ebbe a hibába, ezért is fontos beszélni róla, s felhívni egymás figyelmét az ilyen biztonsági rések kihasználhatóságára.
Írd meg hozzászólásban a biztonsággal kapcsolatos véleményedet, tapasztalataidat. Tanultál valami újat? Ha van tanácsod a biztonságos jelszavakkal kapcsolatban, oszd meg bátran. Azt sem bánjuk, ha a portálodon te is felhívod a szerkesztőtársaid, látogatóid figyelmét a biztonságra. :)
Kapcsolódó témák
- Köszi, most már tudom, hogy nem biztonságos a jelszavam, de nem tudom módosítani, mivel már nem él a portálomon megadott e-mail fiók. Mit tegyek? (hamarosan)
- Ha nem adom oda a belépési adataimat a barátnőmnek/haveromnak, akkor hogyan szerkesszünk együtt portált?
- Mi az a biztonsági mentés, és miért érdemes létrehozni? (hamarosan)
|