Csatlakozz te is!

A közösséghez

 
 
Őszi történetíró nevezések
Őszi történetíró nevezések : Simirúd

Simirúd


Ha gyerekkorában süteményillat terjengett a konyhában, az biztosan vendégvárást jelentett. Ott sündörgött a sparhelt körül a mennyország illatában, s remélte, hogy öreganyja csak megkönyörül rajta.

            Soha nem könyörült meg. Kinyitotta a sütőt, óvatosan rongyba burkolt kézzel vette ki a tepsit, melyben aranyszínűen, puhán és mégis telten nyugodott a gyermekálom. Késsel óvatosan alányúlva meglazította a ragadó lisztrétegeket, majd egy ügyes mozdulattal megfordítva a tepsit, a gyúródeszkára borította az ígéret csemegéjét, melyre majd kerül a lekvár,s utána a kendő.

            Éles késsel, az egyetlen éles késsel - mert egy háznál mindig csak egy éles kés van, és soha nem marja rozsda - lekaparta az alja lisztet, s emígyen makulátlanná téve a hiba nélkül valót, talpára állította.

            A megégett tojásfehérje fényesen ragyogott, a hűlő tészta feletti gőzfodrok lágyan remegtek, és Boldizsár csak nézte rebbenő szemmel, vajon nem hibázott-e nagyanyja a tészta összeállításánál, talán nem lesz annyira tömören egybeálló, és lepereg egy két morzsa.

            De az öregasszony soha nem hibázott.

Most sem.

Megint az éles késhez nyúlt -  mert egy háznál csak egy éles kés van -, és a faluban elterjedt szokással szöges ellentétben nem hosszában és keresztben kezdte szelni a tökéletességet, hanem a bal átlótól a jobb átlóig, majd a jobb felső átlótól bal átlóig, mely művelettel igen renitens nézeteket valló ember hírébe került már leánykorában.

Boldizsárt mégsem ez érdekelte igazán, ez a hagyományokra fittyet hányó, minden szokást felrúgó művelet, melynek művészi tökélyét még az alvégen is elismerték a módosabb gazdák asszonyai, hanem az a negyed perc, melyben a vágyálmok körülvágása zajlott. A palcsinta is eszébe jutott,amire mindig éhes volt.

A tepsi és a pazarság találkozásánál ugyanis elkerülhetetlenül megégett egy kicsit a tökéletes, de ez javítható hiba volt, csak egy éles kés kellett hozzá - mely minden háznál csak egy akad -, s azzal fél centis keretet vágva, könnyen megtisztulhatott a remekmű.

Ezeknek a fél centis daraboknak nem volt jelentősége a vendégvárás ceremóniájában, s a gyermek Boldizsár életében ez volt az egyetlen jutalék bizonytalan napjaiban, hogy ez az övé.

- Gyere kedves - szólította az öreganyja -, sütöttem neked simirudat. Ennél finomabb nincs is a világon. Egyél kedves!

Mindig kedvesnek szólította, és soha el nem mulasztotta fejét megsimítani, míg ő üdvözült arccal majszolta a szenesedéstől kesernyés gyermekálom szélét.

Finom volt.

Élvezte az új íz elomló élményét, szívét megnyugtatta a fején matató öreg kéz remegése, és soha nem merült fel benne a gondolat, hogy öreganyja miként tud egy tepsiben kétféle finomságot sütni, egyet a vendégeknek, mely a tökéletesség, és egyet neki, csak neki egyedül, melyet úgy hívtak: simirúd.

Már nagyobbacska gyerek volt, amikor először érte el szívét a kétely, hogy öreganyja talán azért nem eszik soha simirudat, mert benn a tisztaszobában, a szépen terített asztalnál a remegő boldogságból habzsol. Kósza gondolat volt ez, de utánajárt.

Ettől kezdve leste, figyelte, van-e a ráncos száj körül árulkodó morzsa, úgy jön-e ki a tisztaszobából, hogy önkéntelen mozdulattal törülné meg markáns állát, de hiába figyelt, hiába leselkedett, nem lelt áruló nyomra. Leselkedés közben úgy érezte, didereg a lelke

- Talán nem is eszik a felnőtteknek készített álomból, és az én álmomat sem kóstolja el előlem - elmélkedett Boldizsár.  Lehetséges, hogy az álom létrehozója nem is részesül ennek mákonyából? Vándormadár lelke arra buzdította, hogy gyalogosan járjon utána.

Próbát tett.

A levágott simirudak felét nem ette meg, és mintha csak ott felejtett gyümölcs volna, rendetlenül, szétszórva hagyta az asztalon. Most nem a tisztaszoba ablakán leselkedett, került egyet a fészer felől, és a konyha pici ablakához dugta kíváncsi gyermeklelkét.

Kis idő tellett el, nyílott a szoba ajtaja, jött az öreganyja, és megkövülten nézte az ott hagyott simirudakat.

Aztán körülnézett, és szólította.

S még sokszor szólongatta, de ő nem felelt.

Lesett!

Ilyen éhséget még nem látott. Öreganyja keze karvalyként csapott le a szenes darabkákra, fuldokolva tömte magába, rágás nélkül nyeldekelte, s riadt arccal figyelt körbe-körbe, mint aki fél, hogy rajtakapják valami szokatlanul nagy bűnön.

A templom vasárnapi nagyharang egymást követő kondulása a múló időt jelezte, és Boldizsár gyermekkorának lezárult az a szakasza, mikor még egyedül ő volt teljes jogú várományosa és fogyasztója az elszenesedett darabkáknak.

A tisztaszobában nem tudhatták, hogy az álmos életet élő házban felnőtt egy gyermek, és gyermekké lett egy álmot soha nem kóstolt öregasszony.

 Soha nem kapott akkora pofont az apjától, mint amikor az öreganyja díszesen ravatalozott koporsójához sündörgött, és a gyertyák és gyászvásznak nyomasztó fénytelenségében egy szenes simirudat tett a többé már soha nem mozduló kézbe.

Azután felvette az udvar porába hullott rudacskát, és elhatározta, ameddig csak élni engedtetik neki, őrizni fogja…

Most hatvan évesen, deres fejjel, majd mellig érő szakállal arra gondolt, hogy milyen jó, hogy mindig megőrizte.

Senki nem tudta, sem felesége, sem barátai, még ő maga sem tudhatta meg soha, hogy ez volt gyermekkora egyetlen simirúdja, melyben volt mazsola.

írta:  Vágvölgyi Jenő

Szólj hozzá te is!
Név:
E-mail cím:
Amennyiben megadod az email-címedet, az elérhető lesz az oldalon a hozzászólásodnál.
Hozzászólás:
Azért, hogy ellenőrízhessük a hozzászólások valódiságát, kérjük írd be az alábbi képen látható szót. Ha nem tudod elolvasni, a frissítés ikonra kattintva kérhetsz másik képet.
Írd be a fenti szót: új CAPTCHA kérése
 
 
Még nincs hozzászólás.
 

 
KEDVENC KÉP

Küldj be Te is képet! >>>

 
TÁRSALGÓ
 
HÍRFOLYAM
Friss hozzászólások
 
SZAVAZÁS
Te varázsoltál tavaszi kinézetet a portálodra?

Igen
Nem
Szavazás állása
Lezárt szavazások
 
HÍRLEVÉL
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
TÁMOGATÓK

AndreaSerlegBolt
UIP Duna Nemzetközi FIlm Kft
Horgolt Csoda
Moments